LÉTO - NEJOBLÍBENĚJŠÍ LETNÍ DESTINACE

LÉTO - NEJOBLÍBENĚJŠÍ LETNÍ DESTINACE

ŘECKO

Tyrkysové moře pod blankytnou oblohou, hřejivé sluneční paprsky a bílé domky poskládané jako kostky na úbočí svahu nad přístavem - to je typický obrázek Řecka. Okouzlující přírodní scenérie protkané bohatou historií a bájnými mýty a legendami jsou jako stvořené pro vaši báječnou dovolenou. Neváhejte ochutnat pestrou a zdravou řeckou kuchyni v některé z místních taveren s přátelskou obsluhou.

ŘEČ

Oficiálním jazykem je řečtina. V Řecku je velmi rozšířená angličtina a němčina. Všechny směrové a informační tabule jsou napsány řeckým písmem i latinkou.

KUCHYNĚ

Řecká kuchyně je nejenom velmi chutná a pestrá, ale hlavně zdravá. Olivový olej a spousta koření jako oregano, bazalka, skořice a tymián dávají místním jídlům znamenitou chuť. Nebuďte překvapeni, když vás majitelé taveren pozvou přímo do kuchyně nahlédnout pod pokličky, vybrat si čerstvou rybu a objednat si to, co na vás nejvíce zapůsobilo. Rozhodně by byla škoda neochutnat rybí speciality, gyros - masovou směs, musaku - nákyp s baklažány a mletým masem, tzatziki - pokrm z jogurtu, okurek, česneku a oleje, baklava - závitky s ořechy a sirupem a k tomu výborné víno retsina či anýzový likér ouzo.

MĚNA

1 euro (EUR) = 100 centů. Většina hotelů, obchodů, půjčoven aut i restaurací běžně přijímá platební karty. Bankomaty jsou všeobecně dostupné, ale upozorňujeme na to, že v menších turistických letoviscích kartami platit nelze a někde nejsou ani bankomaty. Doporučujeme vzít si s sebou raději dostatečnou finanční rezervu. České koruny nelze v Řecku vyměnit.

TURECKO

TURECKÁ RIVIÉRA/

BODRUM/KUSSADASI

Na území dnešního Turecka se vyvíjely nejstarší lidské civilizace, vzkvétaly a upadaly slavné říše. Právě tady vedle sebe naleznete antické památky, byzantské chrámy i štíhlé minarety. Legendární zaniklé město Trója, popsané v Homérově Illiadě, bylo nalezeno právě na severozápadě Malé Asie. Novodobá historie Turecka je spojena s Mustafou Kemalem, zvaným Atatürk - Otec Turků, který sjednotil Turky a nasměroval zemi evropským směrem. Také příroda má své skvosty a zvláštnosti, jako jsou například obří kamenné čepičky v Kappadokii nebo travertinové kaskády s desítkami bazénků v Pamukkale. Turecké pobřeží, lemované atraktivními plážemi, je dlouhé téměř 8 000 km. Nejkrásnější pláže na vás čekají na Turecké riviéře, kde při koupání ve Středozemním moři můžete pozorovat vysoké vrcholky pohoří Taurus. Na poloostrově Bodrum tvoří Egejské moře kouzelné zátoky obklopené svahy pokrytými piniovými lesy. Ať už jste milovníci přírody, historických památek nebo koupání v průzračném moři, Turecko vás přivítá s otevřenou náručí a splní vaše očekávání.

ŘEČ

Úředním jazykem je turečtina. V turistických oblastech se domluvíte anglicky nebo německy.

KUCHYNĚ

Současná kuchyně je výsledkem mísení kulinářské tradice tureckých kočovných kmenů s indickou, perskou, kurdskou a arabskou kuchyní a navíc je značně ovlivněna oblastí Středomoří. Turecké pokrmy jsou velmi zdravé a chuťově výrazné a patří k nejlepším na světě. Převážná většina se vaří či dusí a ke smažení se používá kvalitní olivový olej. Saláty jsou neodmyslitelnou součástí mnohých jídel. K národním pokrmům patří kebab a kofte. Kebab jsou kořeněné plátky masa nabodnuté na rožeň a opečené, kofte zase placičky z mletého masa. Národním nápojem není kupodivu káva, ale čaj. Podává se v malých skleničkách na podšálku, je velmi silný a vydatně oslazený. Dalším oblíbeným nápojem je ajran, směs jogurtu a vody. Mezi cukrovinkami vedou baklava a chalva.

MĚNA

Měnovou jednotkou je turecká lira (TL neboli TRY), která se dělí na 100 kurušů. V případě, že se jedná o cestu ze země EU do Turecka či z Turecka do země EU, lze v hotovosti dovézt/vyvézt max. 10 000 EUR, či ekvivalent této částky. V případě vyšší částky musí být prokázáno její nabytí. Doporučujeme, abyste si s sebou vzali hotovost v EUR nebo USD. Kreditními kartami lze platit ve většině hotelů, obchodů a také je můžete používat při výběru hotovosti z bankomatů. České koruny nelze v Turecku vyměnit.

ITÁLIE

 ISCHIA/KALÁBRIE/SICÍLIE/

SARDÍNIE/ŘÍM

Po celé Itálii se z období starověkého římského impéria zachoval velký počet pozůstatků. Ve všech provinciích se nacházejí historické památky a umělecká díla patřící k nejvzácnějším na světě. Itálie ovšem nevybízí pouze k návštěvám památek, ale především k odpočinku na písčitých plážích či k aktivní dovolené v rámci nejvyššího pohoří Evropy. Jelikož byla Itálie sjednocena až roku 1861, cítí Italové často větší sounáležitost právě se svou provincií. Rozdílnost se zde tak projevuje převážně v odlišných dialektech, kuchyních či životní úrovni. Itálie zabírá celé území Apeninského poloostrova. Omývá ji z východu moře Jaderské, z jihu moře Jónské a ze západu moře Tyrhénské a Ligurské. Vzdálenost mezi severním a jižním okrajem země je 1 340 km. K Itálii náleží dva hlavní ostrovy: Sardinie, která se nachází u západního pobřeží, a Sicílie, která leží na jižním cípu poloostrova. Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán a San Marino. Klima je po celý rok velmi příjemné. Podnebí se v jednotlivých regionech liší. Typicky středomořské klima panuje převážně v jižních oblastech.

ŘEČ

Oficiálním jazykem je italština. Používá se řada dialektů dle dané oblasti. Ve všech turistických oblastech se domluvíte anglicky nebo německy. Pokud se ale pokusíte mluvit italsky, místní vás přijmou s otevřenou náručí. Stačí pár základních italských slovíček a Italové se k vám budou hned chovat vstřícněji.

KUCHYNĚ

Itálie je synonymem pro skvělé jídlo, které nabízí nezaměnitelné variace chutí a vůní. Pro svou jednoduchost a lehkost je italská kuchyně právem označována za jednu z nejlepších na světě. Stejně jako u jiných kuchyní Středomoří je i jídlo připravené na Apeninském poloostrově chutné, a to především díky přítomnosti mnoha kvalitních a čerstvých ingrediencí. Zejména jihoitalská kuchyně patří k nejzdravějším v celé Evropě. Je v ní hojně využíváno olivového oleje, ryb a čerstvé zeleniny či ovoce. Na špičce světového žebříčku si stojí italské víno, tradiční italská káva, zejména espresso, a pravá italská zmrzlina "gelato" patří k nejoblíbenějším sladkostem v zemi. Jídlo a stolování náleží mezi důležité stránky italského způsobu života. Především tradiční italský oběd bývá vydatný a je téměř obřadem. Večeře bývá méně bohatá a ke stolu se přisedá až v pozdějších hodinách.

MĚNA

V Itálii se platí eurem. 1 euro (EUR) = 100 centů. Většina hotelů, obchodů, půjčoven aut i restaurací běžně přijímá platební karty. Bankomaty jsou všeobecně dostupné, ale v menších turistických letoviscích kartami platit nelze a někde nejsou ani bankomaty. Doporučujeme vzít si s sebou raději dostatečnou finanční rezervu. České koruny nelze v Itálii vyměnit.

TUNISKO + DJERBA

Tunisko patří mezi turisticky velmi atraktivní místa nejen z důvodu nepříliš vysokých cen, ale současně díky stovkám kilometrů krásných písčitých pláží na břehu Středozemního moře. Po necelých třech hodinách letu se ocitnete na jiném kontinentě, v místě s odlišnou tradicí, kulturou i náboženstvím. Zdejší hotely se vyznačují velmi přátelskou atmosférou a místní kuchyně se vyrovná francouzské. Dobrodružnou povahu může uspokojit jízda džípem na jih země do oblasti písčitých přesypů nebo projížďka na hřbetě velblouda. Golfisté si přijdou na své na některém z mnoha stále zelených greenů. Těm, kteří holdují sportu, zajisté neunikne možnost využití plážových aktivit - windsurfingu nebo plachtění. Tunisko není jen pouštní země, je to kraj slunce, odpočinku, exotické kuchyně a arabské kultury, má velmi bohatou historii. Její milovníci na ni na pevnině i na ostrově Djerba narazí na každém kroku.

ŘEČ

Oficiálními jazyky jsou arabština a francouzština. Úředním jazykem je pouze arabština. V turistických oblastech se domluvíte anglicky, německy a italsky.

KUCHYNĚ

Tunisko je známé především pikantními jídly, do nichž se velmi často přidává harissa - ostrá pasta z feferonek rozmíchaných v olivovém oleji. Typické předkrmy: mechouia - salát, brik - smažená plněná těstová taštička. Hlavní jídlo: kuskus - pokrm z dušené drcené pšenice, skopového či hovězího masa a zeleniny. Nápoje: tradiční je čerstvě vylisovaná pomerančová šťáva. Výborně chutná sklenička mátového čaje s piniovými oříšky. A sladkosti? Skvělé!

MĚNA

Měnovou jednotkou je tuniský dinár (TND), který se dělí na 1000 milimů. 1 TND je cca 8 Kč. Tuniská měna není volně směnitelná. Výměna devizových prostředků je možná v bankách, hotelech a směnárnách za jednotný kurz. Je zakázán dovoz i vývoz tuniských dinárů. Zbyde-li vám určitá částka místní měny, je nutno ji směnit zpět na valuty, proto doporučujeme postupnou směnu dle potřeby a pro případ zpětné směny si uchovávat stvrzenky vydané směnárnou. Do Tuniska je dovoleno dovážet veškeré cestovní šeky a platební a úvěrové karty a cizí valuty v max. výši 30 000 Kč. V případě částky převyšující uvedenou hodnotu je třeba o tom informovat při celním a devizovém odbavení při příjezdu, případný vývoz nedeklarované částky deviz je sankcionován odebráním peněz a pokutou ve výši odebrané částky a případně dalšími úředními postupy.

ŠPANĚLSKO

MALLORCA/MENORCA/IBIZA/

COSTA DE ALMERIA/ANDALUSIA

Španělsko, které je pátou největší zemí Evropy, se rozkládá na větší části Pyrenejského poloostrova. Ke Španělsku patří dvě města na severoafrickém pobřeží - Ceuta a Melilla, Baleárské ostrovy na východě a Kanárské ostrovy, které se nacházejí více než tisíc kilometrů na jih od Španělska. Na severu tuto zemi od ostatní Evropy oddělují Pyreneje (440 km) a od Afriky - přes Gibraltarský průliv - je vzdálena jen 14 km. Španělsko je omýváno: na východě a jihu Středozemním mořem, na severu Biskajským zálivem a na západě Atlantským oceánem. Španělsko vznikalo působením nejrůznějších civilizací, které se na jeho území potkávaly, střetávaly, tolerovaly, ale také nenáviděly. Společně s námi můžete strávit dovolenou na Mallorce, největším ostrově Španělska a zároveň největším z Baleárských ostrovů. Mallorca leží v západní části Středozemního moře - cca 200 km od Valencie, Barcelony a Alžíru. Rozloha ostrova činí 3 648 km².

ŘEČ

Jazyky jsou ve Španělsku, stejně tak jako lidé, v mnohačetném zastoupení. Od doby generála Franka, kdy byla jediným úředním jazykem kastilština (ta se označuje normálně jako španělština), se situace změnila a dnes jsou jako úřední jazyky v určitých oblastech povoleny i galicijština, katalánština a baskičtina, takže se používají rovněž v médiích a tisku. Dále se ve Španělsku setkáme s mnoha nářečími. Některá z nich se už považují za samostatný jazyk.

KUCHYNĚ

Hovořit o jedné kuchyni není možné, jelikož zde vedle sebe existují kuchyně katalánská, baskická, galicijská, kastilská, andaluská a další. Španělská kuchyně je velmi barevná a rafinovaná, ale i překvapivě prostá a obecně je rozdělena do šesti základních oblastí. Omáčky jsou charakteristické pro severní Španělsko až k Pyrenejím, ragú je typické pro Aragon, pro Katalánii pak ryby, region Valencie a Murcie je oblastí rýže a v centrálním Španělsku je základem pečení nebo rožnění. Tradiční je časté používání česneku a olivového oleje, místo něhož se v některých oblastech používá spíše sádlo. Zelenina a ovoce nechybí nikde a stejně tak jsou velmi oblíbené brambory a rajčata. Všude mají svůj "kotlík", tedy vše je vařeno v jednom hrnci, jemuž někde říkají puchero, jinde zase olla podrida, caldereta, frite, cocido, caldo či marmitako.

MĚNA

Ve Španělsku se platí eurem. Na ostrovech přijímají všechny známé cestovní šeky ve všech hlavních měnách a můžete si je vyměnit - stejně jako jinou měnu - na eura.

ČASOVÝ ROZDÍL

Na pevnině a na Baleárských ostrovech včetně Mallorky platí středoevropský čas, na Kanárských ostrovech je o hodinu méně. I tady je zaveden letní čas. Jakožto jižní národ mají Španělé odlišné rozvržení času než Středoevropané. Pokud si se španělskými přáteli sjednáte schůzku v poledne, nebude to ve 12.00, ale kolem 14.00. Je proto lepší si přesnou hodinu setkání ověřit. V rozmezí od 14.00 do 16.30 bývají zavřeny obchody i muzea, protože důsledně dodržují siestu (polední klid). Divadelní představení a koncerty začínají většinou kolem 22. hodiny. Diskotéky a noční podniky se začínají plnit až kolem jedné hodiny, nejlepší atmosféra však bývá mezi třetí a pátou hodinou ranní.

MAROKO

AGADIR/SAIDIA

Marocké království s mottem "Bůh, vlast a král" je zemí mnoha barev, tisíce vůní, chutí a zvuků, které se nedají přenést slovy, fotografiemi ani dokumentem, musí se osobně zažít. Maroko, nejzápadnější stát na severu Afriky, je jedním z mála míst, která si zatím uchovávají svůj nezaměnitelný půvab pouštní země, propletené silnými arabskými vlivy, islámem a evropskou kulturou. Najdete zde starobylá královská města, kouzelné bazary, nejstarší univerzitu na světě, ojedinělé pouštní scenérie, středomořské pobřeží, Atlantský oceán a čtyři horská pásma se zasněženými vrcholky Vysokého Atlasu. Maroko od Evropy dělí široký Gibraltarský průliv. Původními obyvateli jsou Berbeři, pocházející ze saharských plání. Jsou to velmi živí, činorodí lidé, odlišní od zbytku obyvatelstva. Stejně jako oni jsou však přívětiví a ochotní.

ŘEČ

Úředním jazykem je arabština. Jednání v arabském jazyce, nebo jeho alespoň částečná znalost, jsou velice ceněny. Francouzština je nejfrekventovanějším obchodním jazykem. Maročané často mluví směsí francouzštiny a arabštiny. Protože cca 25 % obyvatelstva mluví pouze některým z berberských dialektů, stala se berberština druhým oficiálním jazykem.

KUCHYNĚ

Marocká kuchyně je stejná jako marocká země: rozmanitá, pestrobarevná, plná vůní a chutí. Určitě ochutnejte tradiční kuskus, který se podává s masem a zeleninou, a také pastillu - koláč, v němž je nakombinováno nadrobno nakrájené drůbeží maso, petrželka, vejce natvrdo, mandle a med. Potěšení z dalšího tradičního pokrmu tajine (tažín) také neodoláte. Připravuje se v kameninových či hliněných nádobách s kuželovitým víkem. Nejběžnější sladkostí je seffa (sladký kuskus) a rýžový pudink. Obojí se dochucuje skořicí, rozinkami, mandlemi a květinovou vodou. Populární jsou i kab-el-ghzal (gazelí rohy). Neváhejte ochutnat marocký čaj (ataj), kterému se říká "marocká whisky", či silný nálev z máty (nana). Podává se v kovových konvicích a nalévá z výšky do malých skleniček (aby na povrchu pěnil). Káva je k dostání všude a je všeobecně dobrá. Z potravin si turisté vozí z Maroka olivový a arganový olej, oblíbené je také koření, hlavně šafrán, citronová zavařenina a med.

MĚNA

1 marocký dirham (MAD) = 100 centimů, v některých mezinárodních hotelech jsou akceptovány volně směnitelné měny, především EUR a USD.

SEVERNÍ KYPR

Severokyperská turecká republika, jak zní oficiální název, se rozkládá se v severní třetině ostrova Kypr. Přímé lety z České republiky jsou operovány do Larnaky v jižní části Kypru, odkud jsou turisté přepravováni autobusem do letovisek na severu. K nejvýznamnějším památkám Severního Kypru patří hrad svatého Hilariona ze 13. století, stojící v pohoří Kyrenia, či starobylý městský stát Salamis, založený 1100 let před Kristem.

Řeč

Úředním jazykem v Severním Kypru je turečtina, v turistických zónách se běžně domluvíte anglicky. V jižní části ostrova je úředním jazykem řečtina.

Kuchyně

Severokyperská kuchyně je kombinací turecké, řecké, obecně středomořské a britské gastronomie. V bohaté nabídce nesmí chybět tzatziki, souvlaki, hummus, olivy a olivový olej, grilovaný sýr halloumi, ochucený jogurt či plněné vinné listy (dolmades). Národním jídlem na Kypru je ofto kleftiko, pečené skopové maso s bramborem. Vynikající jsou zdejší vína.

Měna

Oficiální měnou v Severním Kypru je turecká lira (TL neboli TRY), která se dělí na 100 kurušů. Banky a bankomaty jsou v letoviscích k dispozici, stejně tak směnárny. Na mnoha místech lze platit kartou, ale doporučuje se mít u sebe i hotovost. V jižní části Kypru se platí eurem.

Elektrické napětí

Je pravděpodobné, že narazíte na elektrické zásuvky, které mají tři obdélníkové otvory, napětí 240 V a frekvenci 50 Hz. Jsou stejné jako ve Velké Británii. Adaptér běžně seženete v místních obchodech

BULHARSKO

VARNA/BURGAS

Bulharsko se nachází na jihovýchodě Evropy - na Balkánském poloostrově. 

Příčinou stoupajícího zájmu turistů jsou bezpečnost, kratší doba letu, písčité pláže s pozvolným vstupem do vody a také nízké ceny. Bulharsko je laciné, ale veškeré služby jsou na podobné úrovni jako ty "západní". Navíc Černé moře zůstává teplé až do konce října!

Největším letoviskem je Slunečné pobřeží (Sunny Beach). Leží přibližně 35 km severně od Burgasu a necelých 5 km od Nesebaru, starobylého města s netypickými dřevěnými domy, úzkými uličkami, pravoslavnými kostely a unikátním větrným mlýnem. Příznivci historie určitě nevynechají návštěvu Kazanlaku se starobylými thráckými hrobkami. V těch bylo kromě krásných fresek nalezeno mnoho zlatých předmětů, a to archeologové zatím otevřeli jen hrstku z patnácti set hrobek.

ŘEČ

Úředním jazykem je bulharština, ale bez problémů se domluvíte anglicky, německy, rusky i česky.

KUCHYNĚ

V hotelích z naší nabídky najdete převážně jídla mezinárodní kuchyně obohacená o prvky kuchyně bulharské. Ta je vyhlášená především jídly ze zeleniny, masa vepřového, kuřecího, jehněčího i mletého či pokrmy z ryb. Můžete zde ochutnat výborné sýry a saláty. Bulharská kuchyně s oblibou používá olivový olej, vinný ocet, česnek a místní koření, bílý slaný sýr z kravského nebo ovčího mléka a jogurt. Typickou úpravou masa je pečení na rožni nebo roštu. Určitě vám zachutnají i aperitivy, kvalitní vína a pivo. Mezi bulharské speciality patří karbanátky kjufteta, džuveč (teplé jídlo z rýže, masa a zeleniny, je podobné rizotu), plněné papriky, tarator (studená polévka vyrobená z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru a případně česneku), musaka (teplé jídlo připravené z brambor, zeleniny a mletého masa), šopský salát (kromě syrových paprik, okurek, rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule), keftě a kebabče (jsou to bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa připravené na roštu, podávají se se salátem nebo s hranolky), kaškaval (ovčí, kraví nebo smíšený sýr; podává se občas jako dezert nebo k vínu) či škembe čorba (hustá dršťková polévka, která často vydá i za druhé jídlo, jí se s chlebem).

MĚNA

Národní měnou je lev (BGN), který se dělí na 100 stotinek. Ve vybraných hotelích a restauracích jsou přijímány všechny běžné platební karty. Bankomaty najdete téměř všude.

ČASOVÝ ROZDÍL

V Bulharsku je oproti našemu letnímu času posun + 1 hodina, oproti středoevropskému (zimnímu) času + 2 hodiny.

ELEKTRICKÉ NAPĚTÍ

Elektrické napětí je dle evropské normy 220 V. V některých starších hotelích je možné najít jiný typ zásuvek, ale adaptér je k dostání běžně v obchodě s domácími potřebami.

 PORTUGALSKO

Procházky vavřínovým pralesem podél starých zavlažovacích kanálů, túry hlubokými kaňony s říčkami a vodopády či šplhání na horské vrcholy Pico Ruivo a Pico do Arieiro - to jsou jen některé z důvodů, proč vyrazit na portugalský ostrov Madeira. Ten se pyšní přezdívkami "zelená perla Atlantiku", "květináč Evropy" a "ostrov věčného jara". Celoročně zde panuje mírné klima, navíc tu spatříte neskutečné množství kvetoucích rostlin, keřů a stromů.